School Calendars

5may7:30 pm- 7:30 pmSpring Play

6may6:00 pm- 10:00 pmProm

12may7:30 pm- 7:30 pmSpring Play - 5 one-acts

13may7:30 pm- 7:30 pmSpring Play - 5 one-acts

17may8:25 am- 9:30 amNWEA Map Testing - grade 9 - O'Brien, Stella, Vachet Advisee groups

17may10:15 am- 11:20 amNWEA Map Testing - grade 9 - Blanton, Faber, George Advisee groups

18may10:10 am- 11:15 amNWEA Map testing - grade 9 - O'Brien, Stella, Vachet Advisee groups

18may1:30 pm- 2:35 pmNWEA Map testing - grade 9 - Blanton, Faber, George Advisee groups

19may8:50 am- 9:55 amNWEA Map testing - grade 9 - O'Brien, Stella, Vachet Advisee groups

19may10:30 am- 11:35 amNWEA Map testing - grade 9 - Blanton, Faber, George Advisee groups

19may6:30 pm- 6:30 pmVisual Art Show and Dance Concert

20may8:30 am- 1:00 pmTOEFL Exam - on campus

20may6:30 pm- 6:30 pmVisual Art Show and Dance Concert

22may2:25 pm- 3:30 pmNWEA Map testing - grade 8

23may2:25 pm- 3:30 pmNWEA Map testing - grade 8

24may8:30 am- 5:30 pmBlood Drive

24may10:00 am- 3:00 pmBlood Drive

25may2:25 pm- 3:30 pmNWEA Map testing - grade 8

25may6:30 pm- 6:30 pmSpring Sports Awards

26may3:45 pm- 5:30 pmCreative Writing's Coffeehouse - in The Little Theater

30may10:10 am- 11:00 amNWEA Map testing - grades 6 & 7

10may1:30 pm- 3:30 pmBadminton @ Marianapolis TIME CHANGE

10may3:00 pm- 6:00 pmGolf @ Rectory

10may3:00 pm- 5:00 pmTennis (Coed V) @ Eagle HIll

10may3:30 pm- 5:00 pmLacrosse @ Stoneleigh-Burnham

11may4:30 pm- 6:30 pmTennis (Coed JV) @ Eagle Hill

11may4:30 pm- 6:00 pmUltimate Frisbee (Coed JV) @ Watkinson

12may4:30 pm- 6:00 pmLacrosse @ Providence Country Day

12may4:30 pm- 6:00 pmTennis (Boys V) @ Marianapolis

13may12:00 pm- 2:00 pmTennis (Girls V) v Stoneleigh-Burnham

13may1:30 pm- 4:00 pmCrew @ Eagle Hill (w/Marianapolis and Suffield)

13may2:00 pm- 5:00 pmGolf @ Forman (w/ Masters School)

13may2:00 pm- 4:00 pmTennis (Girls JV) v Stoneleigh Burnham

15may5:00 pm- 6:30 pmUltimate Frisbee (Boys V) v HHNE

15may5:30 pm- 6:30 pmUltimate Frisbee (Girls) v HHNE

16may4:15 pm- 5:45 pmUltimate Frisbee (Coed V) v Hartsbrook

17may1:30 pm- 6:30 pmBadminton @ Tournament

17may2:30 pm- 4:30 pmTennis (Girls JV) v Forman

17may2:30 pm- 5:30 pmGolf v Eagle Hill & Bement

20may1:00 pm- 3:00 pmTennis (Girls V) v Wilbraham & Monson

20may1:00 pm- 2:30 pmUltimate Frisbee (Coed V) v Eagle Hill

20may3:00 pm- 6:00 pmGolf v Forman

23may4:00 pm- 5:30 pmUltimate Frisbee (Coed V) v Eagle Hill

24may3:00 pm- 5:00 pmCoed Varsity Tennis v Fessenden

25may6:30 pm- 6:30 pmSpring Sports Awards

30may4:45 pm- 6:15 pmUltimate Frisbee (Coed V) v PCICS

1may6:30 pm- 8:30 pmMass Fusion Basketball

4may6:30 pm- 8:30 pmMass Fusion Basketball

5may3:30 pm- 5:00 pmAthletics Practices - Varsity

8may6:30 pm- 8:30 pmMass Fusion Basketball

11may6:30 pm- 8:30 pmMass Fusion Basketball

12may3:30 pm- 5:00 pmAthletics Practices - Varsity

15may6:30 pm- 8:30 pmMass Fusion Basketball

18may6:30 pm- 8:30 pmMass Fusion Basketball

19may3:30 pm- 5:00 pmAthletics Practices - Varsity

22may6:30 pm- 8:30 pmMass Fusion Basketball

25may6:30 pm- 8:30 pmMass Fusion Basketball

29may6:30 pm- 8:30 pmMass Fusion Basketball

17may8:25 am- 9:30 amNWEA Map Testing - grade 9 - O'Brien, Stella, Vachet Advisee groups

17may10:15 am- 11:20 amNWEA Map Testing - grade 9 - Blanton, Faber, George Advisee groups

18may10:10 am- 11:15 amNWEA Map testing - grade 9 - O'Brien, Stella, Vachet Advisee groups

18may1:30 pm- 2:35 pmNWEA Map testing - grade 9 - Blanton, Faber, George Advisee groups

19may8:50 am- 9:55 amNWEA Map testing - grade 9 - O'Brien, Stella, Vachet Advisee groups

19may10:30 am- 11:35 amNWEA Map testing - grade 9 - Blanton, Faber, George Advisee groups

20may8:30 am- 1:00 pmTOEFL Exam - on campus

22may2:25 pm- 3:30 pmNWEA Map testing - grade 8

23may2:25 pm- 3:30 pmNWEA Map testing - grade 8

25may2:25 pm- 3:30 pmNWEA Map testing - grade 8

30may10:10 am- 11:00 amNWEA Map testing - grades 6 & 7

1may12:30 pm- 2:20 pmField Trip - Green Grass Asparagus Farm(Hon. Bio.(G) - Chaperone Mrs. Styspeck

4may8:00 am- 3:30 pmField Trip - Peabody Essex Museum(Hist. 8) - Chaperone Mrs. Gordon

15may6:30 am- 3:30 pmField Trip - Maritime Gloucester Aquatic Research Station(Chemistry) - Chaperone Mrs. Styspeck