School Calendars

2feb3:30 pm- 3:30 pmQSA Movie Night

2feb7:00 pm- 7:00 pmMagneto Fantastico

9feb8:00 am- 10:25 amUpper School Program for Eighth Grade Parents

16feb7:00 pm- 10:00 pmQSA Valentine's Day Dance

24feb9:00 am- 12:30 pmTOEFL Exam

3feb9:00 am- 2:00 pmSet Build

10feb9:00 am- 2:00 pmSet Build

17feb9:00 am- 2:00 pmSet Build

24feb9:00 am- 2:00 pmSet Build

2feb4:00 pm- 5:30 pmBoys Varsity Basketball v St. Andrews

2feb4:30 pm- 6:30 pmSwim Meet @ Dexter Southfield

3feb - 4All DayBoys Prep Basketball @ Bridgton Academy

3feb1:00 pm- 2:30 pmGirls varsity Basketball @ PCD

3feb2:00 pm- 3:30 pmBoys Varsity Basketball @ St.Thomas More

3feb2:00 pm- 3:30 pmGirls JV Basketball @ Miss Halls

4feb12:00 pm- 1:30 pmBoys Prep Basketball @ Gould Academy

12feb4:00 pm- 5:30 pmGirls Varsity vs. Masters. CANCELLED

12feb5:00 pm- 6:30 pmGirls JV @ Suffield

12feb5:30 pm- 7:00 pmBoys Varsity vs. Masters

14feb2:45 pm- 4:15 pmGirls JV vs. Marianapolis

14feb4:00 pm- 5:30 pmBoys Varsity vs. Providence Country Day

14feb4:00 pm- 6:00 pmSwimming vs. CISAC Championship

14feb4:00 pm- 5:30 pmBoys 3rds vs. Covenant Prep

14feb4:30 pm- 6:00 pmBoys Prep vs. Masters

14feb6:00 pm- 7:30 pmGirls Varsity vs. Bancroft

16feb7:00 pm- 8:30 pmGirls JV vs. Rectory

17feb - 18All DaySwimming Nick Whyte Invitational

17feb2:00 pm- 3:30 pmGirls JV vs. St. Andrews

17feb2:00 pm- 3:30 pmGirls Varsity vs. St. Andrews

17feb2:00 pm- 3:30 pmBoys 3rds vs. Williston

17feb5:15 pm- 6:45 pmBoys Varisty vs. St. Andrews

17feb5:30 pm- 7:00 pmBoys Prep vs. St. Andrew's

19feb4:45 pm- 6:30 pmBoys Prep vs. Commonwealth

21feb2:30 pm- 4:00 pmGirls JV vs. WMA

21feb4:00 pm- 5:30 pmBoys Prep vs. WMA

23feb4:15 pm- 6:30 pmGirls JV vs. Williston

24feb2:00 pm- 3:30 pmBoys 3rds vs. Eaglebrook

24feb2:00 pm- 3:30 pmGirls Varsity vs. Vermont Academy

24feb4:00 pm- 5:30 pmBoys Prep vs. Kimball Union

1feb3:30 pm- 8:30 pmAthletic Practices

2feb3:30 pm- 8:30 pmAthletic Practices

5feb3:30 pm- 8:30 pmAthletic Practices

6feb3:30 pm- 8:30 pmAthletic Practices

8feb3:30 pm- 8:30 pmAthletic Practices

9feb3:30 pm- 5:30 pmSwim Practice

9feb3:30 pm- 8:30 pmAthletic Practices

12feb3:30 pm- 8:30 pmAthletic Practices

13feb3:30 pm- 8:30 pmAthletic Practices

15feb3:30 pm- 8:30 pmAthletic Practices

16feb3:30 pm- 5:30 pmSwim Practice

16feb3:30 pm- 8:30 pmAthletic Practices

19feb3:30 pm- 8:30 pmAthletic Practices

20feb3:30 pm- 8:30 pmAthletic Practices

20feb3:30 pm- 8:30 pmAthletic Practices

22feb3:30 pm- 8:30 pmAthletic Practices

23feb3:30 pm- 8:30 pmAthletic Practices

23feb3:30 pm- 5:30 pmSwim Practice

26feb3:30 pm- 8:30 pmAthletic Practices

27feb3:30 pm- 8:30 pmAthletic Practices

1feb12:15 pm- 4:00 pmField Trip - U.S. District Court(Mock Trial) - Chaperone Mr. Lyman

2feb8:50 am- 1:00 pmField Trip - Mount Holyoke College Art Museum(AP English 12) - Chaperone Ms. Tomkiel

7feb8:00 am- 3:30 pmField Trip - Eagle Hill School - Chaperone Ms. O'Brien

8feb6:40 pm- 10:00 pmField Trip - UMass Fine Arts Center - Mod Dance/Choreography classes - Chaperone Ms. Muzzy

9feb8:00 am- 3:15 pmField Trip - Museum of Fine Arts, Boston (Latin/French classes) - Chaperone Mr. Taravella

23feb12:00 pm- 3:45 pmField Trip - Yiddish Book Center(American Experience) - Chaperone Mrs. Gordon